coastal british columbia  

2004 vancouver island skateboard comp results  



if your skatepark is planning a skate comp, make sure to email the info & poster to us.

If you have a camera at a comp, please shoot the final score sheets and send them to us.


Sooke Jam Results
Sunday August 29th, 2004

» Sk8 Greenhorn field of 13

  1. ?
  2. ?
  3. ?

» Sk8 Novice field of 24

  1. Charles Willman
  2. Isaac Halsall
  3. Trevor McNeil

» Sk8 Ladies field of 5

  1. Sammy Long
  2. Alecia Cline
  3. Emma Pridgeon
  4. Alina Hannesson
  5. Amber Laird

» Sk8 Inter/Adv field of 15

  1. TJ Watt
  2. Oliver Piquet
  3. Zach Scrag
  4. Aaron Carlson
  5. Matt Metzler Tie 5th
  6. Steve Bowcott
  7. Jacob Havge

Lambrick Skate Comp Results
Saturday July 03, 2004

» Beginner

  1. Ben Byers
  2. Jacob Dunkly
  3. James Davidson
  4. (Tie) Ben Shith, Kiefer Evans
  5. Matthew Panter
  6. Ev Sinclair

» Novice

  1. Jordan
  2. Russel
  3. Eric
  4. Galen
  5. Josh
  6. Guy
  7. Luke
  8. Angus
  9. Matt
  10. Kyle
  11. Evan

» Womens

  1. Yasuko Vchio
  2. Kira Byers
  3. Alecia

» Advanced

  1. Kenny
  2. Ryan
  3. James
  4. Musaha/Corey
  5. Dane
  6. Anl
  7. Mike
  8. Chris
  9. Bennett
  10. Steven
  11. Kyle

» Sponsored

  1. Steve Strang
  2. Jordan McInnis
  3. John Baker
  4. Justin C.
  5. Trevor H.
  6. Mike P.
  7. Brad Ormiston
  8. Matt Metzner
  9. Todd Myers
  10. Brandon

Nanaimo weekend skate comp
Saturday June 19, 2004 Bowl

» 13 under

  1. Jordan Gibeau
  2. Clinton Deering
  3. Robin McDonald

» 14-18

  1. Sean Hanebury
  2. Tyler Mackie
  3. Brian Fain

» 19 over

  1. Pat Hooney
  2. Nick Farrington
  3. Colby Spence

» Sponsored

  1. Jordan McInnis
  2. Brandan Soros
  3. [who was it?]

Nanaimo weekend skate comp
Sunday June 20, 2004 Pioneer

» 13 under

  1. Clinton Deering
  2. Lucas McCarley
  3. Jordan Gibeau

» 14-18

  1. Sean Hanebury
  2. Tyler Mackie
  3. Jordan Pletz

» 19 over

  1. Nick Farrington
  2. Layne Rozzano
  3. Pat Hooney

» Sponsored

  1. Jordan McInnis
  2. Streve Strang
  3. Brandan Soros

game of skate
June 12th at Flipside Indoor Skatepark

» Novice

  1. Robbie Gossen
  2. Clayton Billett
  3. James Asselin

» Adv/Sponsored

  1. Ben DeGros
  2. Brayden Perraton
  3. Brian Douma
 

Adrenaline Games - Seaside Skatepark, Parksville BC
Saturday May 8th, 2004

Skateboard comp -Sat, May 8, 2004

» Girls

  1. Elysha Bastien
  2. Michelle LeBlanc
  3. Alex Seymour

» 12&under

  1. Sean Hanebury
  2. Drew Stewart
  3. Jae Bergeson

» Novice

  1. Dylen Solecki
  2. Jordan Pletz
  3. Kurtis Hummer

» Intermediate

  1. Eric Nielson
  2. Cory Reimer
  3. Dan Higgins

» Advanced

  1. Brandan Sorros
  2. Zack Diertec
  3. Citta Caine

» Pro

  1. Steve Strang
  2. Sasha Daley
  3. Brett Stobart

VeeDub Annual Sk8 Comp Results
Saturday May 8th, 2004

» Greenhorn

  1. Kiefer Evans
  2. Linus Taylor
  3. Tavish
  4. Jarvis Sievewright
  5. Grant Burnham
  6. Mitchell Rowland
  7. Quinn
  8. Kigen

» Novice

  1. Lars Larson
  2. (Tie) Wataki Nakamura, Steven Richards
  3. Corey Stewart
  4. Paulo Anthony
  5. Jordon Evans
  6. Alex Long
  7. Billy Cowick
  8. (tie) Graeme Connelly, Tony Pollock
  9. Max Fullerton
  10. Triston Jenkins
  11. Matt C.
  12. Martin Taylor
  13. Tyler Miller
  14. Landen Larson
  15. Richard Lawko
  16. Tarrow Sheen

» Ladies

  1. Mira Mackie
  2. Sammy Jean Long
  3. Emma Pridgeon
  4. Yasuko Uchio
  5. Carla Hyslop
  6. Michelle
  7. Molly Long
  8. Colette Carmen
  9. Roxanne Larson

» Intermediate

  1. Mike McLean
  2. Dave Collins
  3. Zach Barton
  4. Jesse Bellows
  5. Dane Pryds
  6. Jamie Bailie
  7. Gerald Munro
  8. Brannen Doe
  9. Brett Frankson
  10. Jacob Hauge
  11. (tie) Mike Marshand, Galen Hoelke, Aki Ozawa, Jason Lei, Liam Hays.
  12. Evan Cheadle
  13. Nick McDonald
  14. Jordan Perry

» Advanced

  1. Paul Alford
  2. Steve Leonard
  3. Myles Leckie
  4. Lucas Earthy
  5. Jonathan Riechart
  6. Neil Jennings
  7. (tie) Jordan Clarke, Jacob Baumgartner, Nick LeBlanc, Ben Knight
  8. Kyle Williams
  9. Jordan Quinn

» Shop/Industry Sponsored(only the top five established)

  1. Justin Chorney (360 Boardshop, Vans Shoes)
  2. Zane Cushing (HTO Boardshop)
  3. Trevor Fraser (360 Boardshop)
  4. Devon Doyle (One-Six Boardshop)
  5. Jordan McInnis (Concyse Clothing, DNA Boardshop)

Victoria's DC Nationals Regional Qualifiers (next comp date t.b.a.)

» Guys

  1. Justin Chorney (360 Boardshop, Vans Shoes)
  2. Zane Cushing (HTO Boardshop)
  3. Trevor Fraser (360 Boardshop)
  4. Devon Doyle (One-Six Boardshop)
  5. Jordan McInnis (Concyse Clothing, DNA Boardshop)

»Girls

  1. Mira Mackie
  2. Sammy Jean Long
  3. Emma Pridgeon
  4. Yasuko
  5. Carla

Nanaimo Bowl comp
Mar/28/2004

» Sponsored

  1. Jordan McInnis
  2. Ben Degros
  3. Tristan Lane

» 14 - 16

  1. Andy
  2. Ezra
  3. Brett

» 13 under

  1. Joel
  2. Vahid Matniscyk
  3. Drew McCuish

advertisement


 
 
 
 


 
 
 
 

advertisement


 
 
 
 

search CoastalBC.com


 
 
 
 

advertisement

coastalbc.com | site map | weather | classifieds | email

appropriate listings and links for businesses, organizations, and individuals are free.
Advertising on this website

thanks for visiting CoastalBC.com

Copyright © 1997-2017 CoastalBC.com. All rights reserved. | Terms of Use